Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-06-2024

Kolorowo, aktywnie, muzycznie i oczywiście rodzinnie – Dzień Aktywnej Rodziny to wyjątkowa impreza, która już od 10 lat czaruje mieszkańców Lubania i nie tylko.

logo Interreg euroregion nysa - logo

Wydarzenie rozpoczęło się paradą organizacji pozarządowych ulicami Lubania. Barwny korowód z urodzinowymi tortami był wstępem do całodniowej pełnej emocji zabawy.

Dzień Aktywnej Rodziny to cykliczna impreza, która promuje działalność lokalnych organizacji pozarządowych oraz aktywizuje dzieci, młodzież i całe rodziny do kreatywnego spędzania czasu. 

Centrum miasta we władanie objęło prawie trzydzieści stowarzyszeń, fundacji, klubów i grup z Lubania i powiatu lubańskiego oraz Saksonii. W tym roku w ramach unijnego projektu gościliśmy również Stowarzyszenie KulturBrücken Görlitz e.V. (CYRKUS).

Każda grupa przygotowała zadania, które były nie tylko elementem gry terenowej z atrakcyjnymi nagrodami, ale też zaproszeniem do świata ich pasji i zainteresowań. Każdy, kto zapełnił kartę gry, miał szansę otrzymać nagrodę główną, a wszyscy uczestnicy zabawy mogli liczyć na drobne upominki. 

Wydarzenie otworzył Burmistrz Miasta Lubań Grzegorz Wieczorek w towarzystwie Magdaleny Guły (Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”). Na scenie nie mogło zabraknąć również przedstawicielki partnerskiego KulturBrücken Görlitz e.V. Anny Hernik oraz dyrektorów jednostek miejskich: Grażyny Glodek z Miejskiego Domu Kultury i  Arkadiusza Lipina z Łużyckiego Centrum Rozwoju. 

Zgrany team prowadzący imprezę tworzyły konferansjerka oraz tłumaczka języka niemieckiego. 

Jak urodziny, to i gromkie „Sto lat”, którym rozpoczęły się występy i prezentacje na scenie. 

Najmłodsi artyści z miejskich przedszkoli i szkół podstawowych rozgrzali publiczność, by potem ustąpić pola członkom organizacji pozarządowych i wykonawcom działającym na co dzień w Miejskim Domu Kultury. Muzycznie i tanecznie zaprezentowały się: Młoda Estrada, Mała Estrada, Dzieciaki-Dęciaki oraz CHAOS Dance Studio.

Na najmłodszych czekało mnóstwo innych darmowych atrakcji. Warsztaty artystyczne (lizaki, ozdabianie toreb i robienie świec), dmuchańce, przejazdy ciuchcią, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, tworzenie własnych przypinek, magnesów i bransoletek, kolorowe balony czy fotościanka sprawiły, że nie było czasu na nudę. Kolorytu nadawali krążący po rynku szczudlarze i ukochana przez dzieci maskotka Wieży Brackiej. Uczestnicy festynu mogli również poznać świat tajemnic Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni św. Jana w Krobicy.

Na zapalonych czytelników czekała książkodzielnia zorganizowana przez grupę BookCrossKing Wrocław. W Galerii Łużyckiej można było obejrzeć wystawę „Marian Rejewski - wystawa elementarna”. Wiele emocji i… hałasu wzbudziła wizyta grupy Motocykliści Lubań i Okolice. Zainteresowaniem uczestników festynu cieszyły się też niemieckie stoiska reprezentujące: Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec, Informację Turystyczną Görlitz oraz Park Przygody Turisede (Kulturinsel Einsiedel). 

Dzięki różnorodnym potrawom, oferowanym przez Żarciowozy, uczestnicy imprezy mogli spędzić cały dzień bez obaw o mały lub nieco większy głód. 

Wielu z niecierpliwością czekało na rozdanie nagród w konkursie plastycznym „U RODZINY - 10 LAT DAR-u” oraz dla organizacji pozarządowych na najpiękniejszy namiot, a przede wszystkim głównych nagród w grze terenowej. Szczęśliwcy otrzymali bony o wartości 200, 300 i 500 zł (ufundowane przez firmę Chromex Sp. z o.o.). 

Wielkie brawa zebrał akrobatyczno-cyrkowy pokaz grupy młodzieżowej Lama Kolana z CYRKUSa (KulturBrücken Görlitz e.V.) oraz występ grupy tanecznej Studio Tańca MAR-KO. 

Pełną wrażeń sobotę zakończył pokaz ogniowy Grupy Prototype. 

Czerwcowa pogoda sprzyjała organizatorom, a uczestnicy imprezy świetnie bawili się do samego wieczora, gromadząc wspomnienia i mnóstwo pozytywnych emocji.

Cieszymy się, że w tym roku Dzień Aktywnej Rodziny zyskał wymiar transgraniczny. Nasz niemiecki partner dodał wyjątkowego kolorytu, a cyrkowe akrobacje wzbudziły aplauz małych i dużych. Być może w kimś właśnie zrodziła się nowa pasja? 

Wyjątkowy klimat Dnia Aktywnej Rodziny to zasługa wielu osób – organizatorów i lokalnych aktywistów, którzy nie szczędzili czasu i trudu, by przygotować najpiękniejszy lubański DAR. Nagrodą były radosne uśmiechy najmłodszych i pozytywne opinie ich opiekunów. 

W organizację wydarzenia zaangażowały się:

  • Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” (koordynacja współpracy organizacji i grup)
  • Akademia Sportu Prime Lubań
  • Dolnośląska Grupa Literacka NURT
  • Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” w Lubaniu
  • Grupa Fireshow Prototype
  • Klub Honorowych Dawców Krwi w Lubaniu
  • Klub Liderów Młodzieżowych w Lubaniu we współpracy z BookCrossKing Wrocław
  • Klub Sportowy Bojan Boks Lubań
  • Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „AGAT”
  • Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „ODNOWA”
  • Ludowy Zespół Sportowy Zaręba
  • M-GLKS KWISA LUBAŃ
  • Olszyńskie Stowarzyszenie Abstynentów „NOWE ŻYCIE”
  • Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych – Oddział Łużycki w Lubaniu
  • Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Rejonowy w Lubaniu
  • Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc
  • Stowarzyszenie Młodzi dla Lubania
  • Stowarzyszenie „SIÓDME NIEBO”
  • Stowarzyszenie Struny Nadziei
  • Stowarzyszenie Zamek Czocha
  • Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Lubaniu wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Lubaniu
  • Zespół „Lubaniacy”
  • Zespół „Śpiewające Obcasy” z Leśnej
  • Związek Harcerstwa Polskiego - Hufiec Lubań
  • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubaniu
  • jednostki miejskie: Łużyckie Centrum Rozwoju, Miejski Dom Kultury.

W tym roku wydarzenie organizowane było przez Gminę Miejską Lubań przy wsparciu środków zewnętrznych w ramach projektu „Transgraniczny Dzień Aktywnej Rodziny” (partner projektu: KulturBrücken Görlitz e.V.). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Małych Projektów Polska – Saksonia 2021-2027. Zadanie dofinansowane zostało również ze środków budżetu Gminy Miejskiej Lubań za pośrednictwem Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”.

(ŁCR)

DAR scena

DAR stanowiska, animacje

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...